sccd, slovak centre for communication and development, slovenske centrum pre komunikaciu a rozvoj
SCCD O nás Novinky Projekty E-learning Archív Knižnica Kontakt

© 2023 SCCD

07.06.2017

sccd Nezaradené 0

628

Na pozvanie Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj pricestovali na Slovensko Fabiola Ramón a Lianne Zoeteweij zo Združenia malých producentov banánov v El Guabo v Ekvádore, ktoré združuje malých producentov banánov dodržiavajúcich zásady Fair Trade systému. Spolu s organizáciou Živica sme pre nich zorganizovali stretnutia s verejnosťou, zástupcami tretieho sektora a novinármi. Navštívili Bratislavu aj Zvolen a so záujemcami diskutovali o možnostiach férového obchodovania u nás, hovorili o sociálnej a solidárnej ekonomiky a jej prepojeniach s rozvojovou pomocou, ako aj o globálnom boji za znižovanie chudoby a trvalo udržateľný rozvoj. „Sme radi, že sa aj na týchto stretnutiach sa potvrdilo, že záujem slovenskej verejnosti o lokálnu produkciu a tému zodpovedného správania spotrebiteľov rastie. Naša krajina má totiž stále rezervy a v obchodoch by mohlo byť podstatne viac Fair Trade produktov, to by však museli chcieť aj samotní obchodníci. Ak však bude na nich verejnosť vytárať tlak, svoj postoj zmenia skôr. A že pribúda podnikateľov, ktorí sa snažia byť úspešní a zároveň i sociálni a solidárni, ukazujú aj dobré príklady, ktoré prezentujeme práve vďaka projektu  SSEDAS,“ vraví Klára Tóthová zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj.

Tieto dve výnimočné dámy absolvovali na Slovensku niekoľko podujatí. Prvé bolo stretnutie s novinármi, ktorí sa živo zaujímali o túto problematiku. V ten istý deň, 22.5., večer diskutovali vo Fresh Markete v Bratislave s verejnosťou. V utorok 23.5. absolvovali worskhop so zástupcami mimovládnych organizácií. Okrem iného spoločne hľadali možnosti ako dosiahnuť opatrenia na podporu zodpovedného správania spotrebiteľov, ktoré má výrazný vplyv na životy ľudí v rozvojových krajinách. V stredu 23.5. diskutovali s verejnosťou v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene, o deň neskôr so študentmi španielskeho gymnázia v Bratislave a stretnutia zakončili v ten istý deň večer v SPOT-e diskusiou so skautmi.

Fabiola Ramón a Lianne Zoeteweij prekvapili účastníkov stretnutí viacerými informáciami. Málokto z nich vedel, že napríklad férovo vypestované banány sú len o pár centov drahšie ako také, ktoré nie sú súčasťou Fair Trade. Poplatok za Fair Trade je 1,54 USD za 18 kg box banánov, čo je v prepočte na jeden banán naozaj zanedbateľná suma. Na Slovensku však predávame  len Fair Trade produkty, ktoré sú zároveň aj bio. A práve organické pestovanie je to, čo výrazne zvyšuje ich cenu. „Založenie nášho združenia malo pre malých pestovateľov banánov v Ekvádore veľký význam. Spoločne toho dokážeme dosiahnuť viac, zabezpečili sme im pravidelný odbyt a bránime ich pred neférovými praktikami niektorých veľkých korporácií. Dnes sa nemusia obávať budúcnosti, ich životný štandard sa výrazne zlepšil. Sme radi, že nám rastie počet obchodných partnerov aj v Európe,“ vysvetlila Lianne Zoeteweij.

O návšteve Ekvádorčaniek písali viaceré slovenské médiá. Tu sú niektoré z článkov:

https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/431639-banany-v-akcii-farmari-v…

https://ekonomika.sme.sk/c/20540609/slovensko-ma-vo-ferovom-obchodovani-…

http://www.24hod.sk/slovensko-ma-vo-ferovom-obchodovani-rezervy-upozorni…

http://www.teraz.sk/slovensko/sr-obchodovanie-ferove-mimovladky/261406-c…

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/177184/Nakupujte-Fair-Trade-Slovensko-ma…

https://www.postoj.sk/24054/slovensko-ma-vo-ferovom-obchodovani-rezervy-…

http://www.netky.sk/clanok/pestovatelky-bananov-z-ekvadoru-prisli-na-slo…