sccd, slovak centre for communication and development, slovenske centrum pre komunikaciu a rozvoj
SCCD O nás Novinky Projekty E-learning Archív Knižnica Kontakt

© 2024 SCCD

19.02.2015

sccd Nezaradené 0

3147

Globálne obuvnícke dodávateľské reťazce trpia všeobecne známymi problémami s chudobou, mzdami, zlými pracovnými podmienkami, používaním toxických chemikálií a ťažkých kovov. Navyše je len tu málo skutočnej transparentnosti. V praxi je prakticky nemožné presne vedieť, kde
topánky boli vyrobené a za akých podmienok pre pracovníkov a s akým dopadom na životné prostredie. Kvôli tejto nedostatočnej transparentnosti je veľmi ťažké určiť ktorí výrobcovia a ktoré značky sú túto situáciu zodpovedné, čo im umožňuje sa odvolávať na to, že tieto problémy niesú v ich časti dodávateľského reťazca. V dôsledku čoho sú otrasné podmienky nielen nedostatočne riešené, ale trpia tým aj pracovníci a životné prostredie. Nedostatok transparentnosti je dokonca v rozpore s nariadeniami OSN na ochranu spotrebiteľa, ktoré uvádzajú právo spotrebiteľa byť informovaný o produkte ktorý kupujú.

Informácie o pôvode a zložení obuvi sú potrebné :

1. Na informovanie spotrebiteľov, aby si vybral lepšie a udržateľnejšie topánky, ktoré sú vyrábané s rešpektom k právam a pracovníkov a životného prostredia.
2. Na to aby umožnili spotrebiteľom chrániť svoje vlastné zdravie výberom topánok, ktoré neobsahujú toxický chróm a chemikálie.
 

Nosenie kožených výrobkov, ktoré obsahujú šesťmocný chróm môžu spôsobiť u spotrebiteľov dráždivú a alergickú dermatitídu, keďze chróm VI je častým dôvodom na podráždenie kože. Charakteristickými príznakmi alergickej dermatitídy chrómu sú suchosť kože, erytém, rázštep, bradavice, šupinatosť, malé pľuzgieriky a opuchy.

1. mája 2015 EÚ zakázala predaj kožených výrobkov, ktoré sú v kontakte s pokožkou a prekročia kritické hodnoty chrómu VI. Bol to dôležitý krok k ochrane európskych spotrebiteľov od škodlivých výrobkov z kože. Toto nariadenie však nechráni ľudí pracujúcich v garbiarňach a obuvníckych továrňach.

Tu si prečítajte výsledky analýzy. Ktoré značky dopadli dobre, ktoré prepadli a ktoré sa tadšej do prieskumu vôbec nezapojili? ANALÝZA

Galéria