sccd, slovak centre for communication and development, slovenske centrum pre komunikaciu a rozvoj
SCCD O nás Novinky Projekty E-learning Archív Knižnica Kontakt

© 2024 SCCD

14.11.2016

sccd Nezaradené 0

738

Zoznámte sa s úspešnými podnikateľmi, ktorí vedia čo je etika a solidárnosť!

Slovenské centrum pre komunikáciu a rozvoj v spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave a Fórom pre rozvoj etiky v ekonomike odštartovalo sériu prednášok o príkladných firmách, ktoré zisky nestavajú nad etiku a ľudské životy. Naopak! Ich príbehy sú dôkazom toho, že solidárna a sociálna ekonomika môže byť úspešná a prinášať benefity nielen podnikateľom, ale aj spoločnosti. „Chceme o týchto dobrých príkladoch informovať odborníkov aj širokú verejnosť a motivovať ich. Sme radi, že prvá z prednášok mala naozaj veľký úspech, prišlo aj  118 účastníkov! Je to pre nás signál, že má zmysel robiť takéto podujatia,“ povedala Klára Tóthová zo Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj.

Na pôde Ekonomickej univerzity sa ako prvý nasledovania hodný príklad prezentovala slovenská Lyra Chocolate, s.r.o. Táto firma vyrába čokoládu spôsobom, ktorý bez váhania možno označiť za sociálny a solidárny. Jej majiteľom záleží na tom, odkiaľ získavajú kakaové bôby, v akých podmienkach ich zamestnanci zbierali a spracúvali. Zdroj ich čokolády pochádza z Ekvádora a Kolumbie, kde spolupracujú s partnerskou firmou a neziskovými organizáciami. Tým, že dodávky nejdú cez dodávateľské siete, majitelia Lyra Chocolate, s.r.o. sa v celom procese osobne angažujú a  pracujú s miestnymi ľuďmi, pomáhajú lokálnym komunitám. Dokonale teda ovládajú, aké kvalitné sú kakaové bôby, ktoré získajú a tiež to, či sú miestni ľudia a zamestnanci spokojní. Získavajú tak zaručenú kvalitu! „Na prednáške sa zúčastnil jeden zo spolumajiteľov tejto čokoládovne Karol Stýblo. Ľudí veľmi zaujalo aj to, keď hovoril o projektoch na pomoc miestnym komunitám. Spomínal, ako napríklad s kolumbijskou vládou podporujú pestovateľov na kakových plantážach, ktoré boli premenené z kokainových plantáží, ako trénujú miestnych farmárov, ktorým sa vďaka tomu darí až 7-násobne zvýšiť produkciu, a ako podporujú vzdelávanie detí v tejto komunite,“ dodáva Klára Tóthová.

Lyra Chocolate, s.r.o. je úspešný a aj ziskový projekt. Čokoláda spoločnosti je k tomu všetkému navyše mimoriadne chutná. Dôkazom je i to, že si na konto pripísala „celosvetového potravinového Oskara“. Na svetovo najväčšej a najprestížnejšej súťaži GREAT TASTE AWARDS 2014 v Londýne získal jej produkt Lyra Mandala ako prvá slovenská čokoláda zlatú hviezdu Great taste. Rozhodla o tom odborná porota, zložená zo 400 nezávislých odborníkov na gastronómiu, kuchárov ocenených Michelinskými hviezdami či gastrokritikov. „Podobných pozitívnych príkladov je viacero nielen u nás, ale aj v blízkom zahraničí.  Postupne ich chceme predstavovať a našimi prednáškami vzdelávať budúcich ekonómov a manažérov firiem o tom, že sociálna a solidárna, a zároveň aj výnosná ekonomika nie je len rozprávkou,“ uzavrela Klára Tóthová. O najbližších prednáškach vás budeme informovať aj prostredníctvom tohto webu.

Galéria