sccd, slovak centre for communication and development, slovenske centrum pre komunikaciu a rozvoj
SCCD O nás Novinky Projekty E-learning Archív Knižnica Kontakt

© 2024 SCCD

V meste Criuleni, vo východnom hube nášho spoločného projektu o rozvoji agropotravinárstva v Moldavsku (#GreenVectorMD) sa 31. júla až 1. augusta konali intenzívne workshopy. Za všetkým tým stál partner CONSULT LC SRL, ktorý predáva potravinárske výrobky pod hlavičkou Fruits&Beries, na čele s energickou Ľudmilou Castravet.

Na workshope sa zúčastnili aj účastníci zo „Srdca Dnestra“, organizácie, zameranej na turizmus. Inovatívny bol tréningový nápad = učiť ich technologickým postupom, ako pripraviť z ovocia pastily, čo je práve špecialitou nášho partnera. Pri tej priležitosti vznikol netradičnou kombináciou ovocia – melóna a „kizilu“ úplne nový, a že vraj veľmi chutný produkt.

Ale citujme priamo spontánnu komunikáciu od Ľudmily:

Tieto 2 workshopy sme pripravovali dlho a ľudí bolo viac, ako sme mohli prijať, preto sme ich rozdelili do 2 malých skupín podľa záujmu:

  1. Skupina účastníkov turistického klastra, ktorého sme členmi.
  2. Malé podniky a súkromné osoby, ktoré majú záujem o transfer technológií, o organizovanie výroby alebo o školenia pre seba, aby mohli spracovať výrobky pre svoje rodiny.
    Taktiež naši partneri – učitelia Technickej školy, s ktorými spolupracujeme od roku 2019 a každoročne u nás vykonávajú prax ich študenti technologického zamerania. V tomto roku pokračujú v praxi v systéme duálneho vzdelávania 3 študenti (druhý ročník štúdia).
    Na majstrovskom kurze boli prezentované aj vedrá na zber potravinového odpadu, využitie „bokaši prísad“, ktoré umožňujú recyklovať primárny potravinový odpad a vyrábať kvalitný kompost. Anna Bradu predstavila aj biologicky rozložiteľné vrecia, ktoré sa používajú na zber biologicky rozložiteľného odpadu – nákupné tašky. S takýmito vrecami pracujeme už 4 roky.
    Dozvedeli sme sa aj o zariadení na odpad z výroby a spolu s Annou plánujeme vytvoriť demonštračný priestor s propagáciou odpadového hospodárstva.
    V ďalších dňoch nás čaká recyklácia surovín : melónov a „kizilu“! Keď prídete, ochutnáte nový výrobok – pastilku z týchto surovín. Budeme tiež vyvíjať produktový rad pre Dragomir Catăreu – výrobky z ostružín; pre výrobcov cvikly – pyré pre HoReCa na výrobu koktailov a nápojov; omáčky z cvikly a alychy. Vo štvrtok sa chystáme k Alexejovi Mickovi na školenie na mieste a organizáciu sušiaceho workshopu – podobne ako u nás, ale suroviny sú ekologické. Určíme miesto na výsadbu ekologických ovocných stromov, ktoré budú chránené výsadbou smrekovca. O tomto a ďalších účastníkoch napíšem dodatočne – píšem z telefónu, ešte vo výrobe, keď s manželom nakladáme poslednú sušičku.“

Čo dodať? Nabitý program napĺňa ciele nášho projektu cez budovanie kontaktov, ekologicky orientovanú produkciu, až k rozvoju regiónu a podpore nových pracovných miest. Držíme prsty, Ľudmila!

Projekt Zelený vektor pre moldavský agropotravinársky sektor (#GreenVectorMD) je realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky SlovakAid.

Galéria